23.05.2019 pojechaliśmy do Dąbia, żeby znowu trochę popływać. Kapitan Wojtek Zakrzewski wziął nas na DZetę i wyruszyliśmy. Pogoda była idealna. Słońce pięknie świeciło, a wiatr pozwalał na wykonywanie różnych ćwiczeń na wodzie np. zwrotów. Najbardziej podobało nam się pływanie w bardzo dużym przechyle, tak dużym, że mieliśmy wrażenie , że woda wpłynie nam na pokład. Miłym zaskoczeniem był też fakt, że pływał z nami bardzo sympatyczny pies kapitana. Było super.
I znów na wodę :)
- 35
Dni otwarte szkoły
Dzień otwarty szkoły
Rozpoczeliśmy sezon na wodzie.
- 17
14.05.2019 pojechaliśmy do Centrum Żeglarskiego, żeby rozpocząć "sezon żeglarski". Zanim wyszliśmy na wodę przećwiczyliśmy parę węzłów i przypomnieliśmy sobie nazwnictwo stosowane na jachtach. Pamiętając o tym, że na wodzie jest zawsze zimniej niż na lądzie, ciepło się ubraliśmy, założyliśmy kamizelki asekuracyjne i rozpoczęliśmy pływanie na DZ-cie. Postawiliśmy żagle i w drogę. Wiatr był dość silny, wiec fale co chwilę wchodziły na pokład i szybko udało nam się zamoczyć większość ubrań. Chłopcy mogą sobie odpuścić dzisiejszy trening na siłowni, bo kapitan zafundował im też ćwiczenia z wiosłami. Było bardzo fajnie, ale mamy nadzieję, że następnym razem będzie trochę cieplej :)
Zmiana planu
Od dnia 29 kwietnia obowiązuje nowy plan lekcji.
Powrót z rejsu dookoła świata
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Powrót z rejsu dookoła świata.
Powrót z rejsu dookoła świata.
Powrót z rejsu dookoła świata.
Mogę dumnie powiedzieć „Byłem laureatem konkursu i miałem ogromny zaszczyt uczestniczyć w jednym (ostatnim) etapie Rejsu Niepodległości zorganizowanym dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.”
Rejs Niepodległości rozpoczął się 20 maja zeszłego roku. Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata . W każdym z nich odbywała się impreza promująca Polskę.
10.01.2019 wyruszyłem w wielką podróż do Panamy. Ponad rok temu wziąłem udział w konkursie i między innymi dzięki Waszym głosom, przeszedłem do drugiego etapu konkursu, trakcie którego musiałem wykazać się wiedzą ze znajomości żeglarstwa, historii Polski i Biblii. Udało się - wygrałem możliwość udziału w jednym z etapów rejsu dookoła świata - Rejsu Niepodległości. Swoją wyprawę rozpocząłem od wizyty w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uczestniczyłem w spotkaniu z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.
Panama była kluczowym, dziewiętnastym portem, w którym zebrali się wszyscy uczestnicy Rejsu Niepodległości, by wziąć udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży. Część załogi miała okazję do spotkania z Papieżem Franciszkiem w nuncjaturze apostolskiej. W trakcie pobytu w Panamie udało mi się zwiedzić wyspy Boca del Torro na Karaibach, być częścią gonitwy byków oraz zobaczyć prawdziwe rodeo. Po tak miło spedzonym czasie zaokrętowałem się i na Darze Młodzieży ruszyłem ku Kartagenie. W Kolumbii spędziliśmy niestety tylko 24 godziny, ale i tak trochę udało nam się pozwiedzać. I znów w drogę - postawiliśmy żagle i smażąc się w 31 stopniowym upale ustawiliśmy kurs na Miami, do którego dotarliśmy 8 lutego. Tu trochę ochłodzenia przyniósł miły letni deszczyk. Fajnie było stanąć bosą stopą na gorącym piasku Miami Beach i zobaczyć ogromne białe wieżowce na tle przepięknych palm, ciągnące się wzdłuż plaży.
Po Miami przyszedł czas na Bahamy i urokliwe Nassau, które niegdyś było miastem korsarzy i piratów. Miejsce to w obecnych czasach łączy w sobie niesamowity urok Bahamów z nowoczesnością. Z Nassau połączona jest mostem wysepka Paradise Island, miejsce imponujących hoteli, kasyn, plaż i rozrywki. Znajduje się tu piękny hotel w którym za noc w najdroższym apartamencie trzeba zapłacić 25.000 dolarów. Po wyjściu z Nassau obraliśmy kurs na Ponta Delgada. Atlantyk i Trójkąt Bermudzki, przez który dane było nam przepływać uraczyły nas sprzyjającym wiatrem. Trochę nas wybujało i niektórzy musieli zmagać się z chorobą morską, ale z każdym dniem byliśmy coraz bliżej Europy. Łatwo było zorientować się, że jesteśmy coraz bliżej celu, bo zaczęli odwiedzać nas nasi dobrzy znajomi – delfiny. W towarzystwie wesoło bawiących się przy dziobie przyjaciół, po 17 dniach żeglugi dotarliśmy do Azorów. Na pięknej portugalskiej wyspie byliśmy świadkami wielkiej tradycyjnej bitwy na balony z wodą z okazji końca karnawału. Zapełniono aż 70 kg foliowych woreczków (UWAGA - to waga pustych woreczków) Cała zabawa trwała około 4 godzin. Udaliśmy się też na wycieczkę po wyspie, która powstała na skutek wybuchów do dziś aktywnych, ale na szczęście uśpionych wulkanów. W ich kraterach można podziwiać lazurowe wody przepięknych jezior. Cała wyspa jest niesamowicie zielona. Jest to jedyne miejsce w Europie gdzie rosną ananasy. Z Ponta Delgada ruszyliśmy w dalszą drogę.
13 marca na wodach Kanału Angielskiego "Dar Młodzieży", zamknął w Rejsie Niepodległości wokółziemską pętlę. Możecie przeczytać na ten temat więcej. Dla zainteresowanych podaję link:
Po krótkim ale pełnym sztormów przelocie z Azorów przyszedł czas na Londyn. Do największego miasta królestwa, i jednocześnie największego miasta Unii Europejskiej przypłynęliśmy 17 marca – idealnie by celebrować Dzień Świętego Patryka. Przycumowaliśmy do nabrzeża Greenwich. Tu największym i bardzo fascynującym obowiązkiem było zwiedzanie XIX-wiecznego klipra herbacianego, który pobił wiele rekordów prędkości. SV Cutty Sark - bo o nim mowa - jest obecnie jedynym zachowanym kliperem herbacianym na świecie. Stoi w suchym doku jako statek-muzeum.
Londyn kojarzy się z pochmurnym niebem, deszczową aurą i wszech opadającą mgłą. My jednak mieliśmy dużo szczęścia i mogliśmy podziwiać liczne zabytki w nieśmiało wychodzących promieniach słońca. Widzieliśmy między innymi: Pałac Buckingham, wieżę z zegarem Big Ben, twierdzę Tower of London, słynny zwodzony most Tower Bridge, Lodon Eye,…
Po ponad 60 dniach rejsu, przepłyniętych 6800 milach morskich wróciłem do domu.
28 marca, w Gdyni Dar Młodzieży w asyście czterech jednostek Marynarki Wojennej wyłonił się z gęstej mgły. Przywitał nas m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, przedstawiciele władz miasta, władze i studenci Uniwersytetu Morskiego, nasi bliscy i znajomi oraz wielu sympatyków rejsu.
W trakcie rejsu ciężko pracowałem, wypełniając wszystkie obowiązki, poznawałem inne kultury i ludzi żyjących w różnych zakątkach świata. Nawiązywałem nowe znajomości i przyjaźnie, odwiedzałem ciekawe miejsca. Na pewno była to niesamowita przygoda, ale równocześnie intensywna promocja polskiej historii, kultury i tradycji oraz świetna lekcja patriotyzmu. Myślę, że uczestnictwo w tym niesamowitym przedsięwzięciu zmieniło moje życie na lepsze.
Błażej - opiekun Szkolnego Koła Edukacji Morskiej w Zespole Szkół Nr 3 w Szczecinie
Dzień otwarty szkoły
Dni otwarte szkoły
"Góra grosza"
W zakończonej akcji "Góra grosza 2018" pierwsze miejsce zajęła klasa IIE -
nagroda: dzień wolny od zajęć edukacyjnych.
Gratulujemy
Organizatorzy
Kangur Matematyczny
Konkurs wiedzy morskiej
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs wiedzy morskiej.
Konkurs wiedzy morskiej
W czwartek pięciu śmiałków z naszego Szkolnego Koła Edukacji Morskiej wzięło udział w konkursie Wiedzy Morskiej.
Konkurowaliśmy między innymi z Technikum Morskim czy TME. Najpierw odpowiadaliśmy na 30 pytać otwartych obejmujących następujący zakres wiedzy:
Historia i geografia Jeziora Dąbie,
Historia żeglarstwa w Szczecina i na Pomorzu Zachodnim;
Sylwetki zasłużonych dla żeglarstwa szczecińskiego i polskiego;
Współczesne żaglowce szkoleniowe w Polsce i na świecie;
Węzły żeglarskie,
Teoria żeglowania,
Budowa i ożaglowanie jachtów żaglowych.
Podstawowa wiedza o mapach morskich.
Następnie musieliśmy wykazać się umiejętnościami praktycznymi dotyczącymi:
1. Rozpoznawania bander państw europejskich leżących nad morzem.
2. Posługiwania się mapą morską.
- Określenia obiektów na podstawie długości i szerokości geograficznej.
- Znajomości oznakowania niebezpieczeństw w systemie Yala.
3. Wybijania szklanek.
4. Znajomości węzłów – rożkowy, knagowy, szotowy, ratowniczy, wyblinka, itp.
Niedługo ogłoszenie wyników – trzymajcie za nas kciuki J
Zamek z piasku
„ZAMEK Z PIASKU” – Musical w Teatrze Polskim
Grupa uczniów klas: I L, II R, IV R w dniu 13 marca 2019 uczestniczyła
w musicalu „Zamek z piasku”. Jest to przezabawna sztuka oparta na motywach „SKIZa” Gabrieli Zapolskiej wykpiwająca sztuczną moralność mieszczaństwa. Bawiliśmy się doskonale obserwując relacje dwóch par: przeraźliwie moralnej młodej pary i starszego małżeństwa światowców, których lekarstwem na nudę są obustronnie tolerowane pozamałżeńskie flirty. Doskonałej grze aktorskiej towarzyszył na scenie śpiew i taniec…Wszystkim bardzo bardzo polecamy ten musical.
Edyta Mazur
Kampania społeczna klasy 2R
W dniach 20 i 21 lutego 2019 r. uczniowie klasy 2R Zespołu Szkół Nr 3, kształcący się w zawodzie technik organizacji reklamy przeprowadzili kampanię społeczną
pn. „Poznaj moc magicznych słów”Kampania społeczna, propagująca stosowanie zasad savoire vivre'u została przygotowana dla społeczności szkolnej.
Na kampanię społeczną złożyły się następujące elementy:
- wybór z projektów uczniowskich logo kampanii,
- projekt, wydrukowanie oraz zaoczkowanie baneru (we współpracy
z p. Piotrem Majcherkiem), - wybór hasła reklamowego („Poznaj moc magicznych słów”)
- projekt i wykonanie ulotek,
- przeprowadzenie badania dotyczącego problematyki kampanii
- opracowanie narzędzia badań - ankiety,
- przeprowadzenie badania,
- opracowanie wyników,
- sporządzenie raportu,
- projekt i realizacja dekoracji korytarzy szkoły
- projekt i wykonanie badzików (we współpracy z p. Piotrem Majcherkiem),
- projekt i wykonanie plakatów,
- spot reklamowy poświęcony problematyce zasad savoire vivre'u :
- storyboard,
- nakręcenie poszczególnych sekwencji,
- montaż filmu
- audycja radiowa
- scenariusz,
- nagranie poszczególnych sekwencji,
- montaż audycji
- przygotowanie harmonogramu uczestnictwa przedstawicieli klas
w podchodach - przygotowanie krzyżówek i rebusów dotyczących tematyki tolerancji,
- przeprowadzenie spotkań z przedstawicielami klas (emisja filmu „Poznaj moc magicznych słów", emisja fragmentu filmu "Królowa", przeprowadzenie konkursu - rozwiązywanie na czas krzyżówek i rebusów)
- przygotowanie zestawu utworów odtwarzanych podczas przerw,
- przygotowanie sali (ustawienie krzeseł, sztalug z plakatami i logo kampanii, przygotowanie nagłośnienia, posprzątanie po spotkaniu),
- wykonanie zdjęć podczas kampanii i przygotowanie dokumentacji,
- przygotowanie materiałów na stronę internetową,
- przygotowanie listy, zrobienie zakupów niezbędnych materiałów do realizacji projektu kampanii,
- przygotowanie dyplomów dla zwycięzców quizów
- rozliczenie finansów kampanii.
Wnioski z przeprowadzonego badania dotyczącego znajomości savoir vivre’u
W wyniku realizacji badania ankietowego otrzymaliśmy ponad 295 ankiet.
Z przykrością informujemy, że większość społeczności szkolnej nie zna zasad dotyczących kultury osobistej i savoir vivre. Z przeprowadzonych badań wynika, że kampania jest ważna oraz potrzebna. 49% ankietowanych nie stosuje się zasad kultury osobistej. W badaniu uzyskaliśmy informację, że rówieśnicy ankietowanych nie znają i nie stosują się do zasad savoir vivre. Jednak znalazła się grupa osób, która uważa inaczej lub nie ma zdania na ten temat.Większość respondentów zna zasady kulturalnego korzystania z telefonu, zaś nie zna zasad poprawnego witania się. Ankietowanie osoby znają zasady kulturalnego siedzenia przy stole i spożywania posiłku (savoir vivre przy stole). Ankieterzy nie umieją zachować się podczas gdy otrzymają prezent. Połowie ankietowanych sprawia problem wchodzenie i schodzenie po schodach w towarzystwie kobiety. Ankietowani nie znają zasad savoir vivre dotyczących ubioru, lecz wiedzą jak zachować w teatrze.
Młodzi ludzie powinni bardziej zainteresować kulturą osobistą i jej zasadami. Powinni sprawdzać swoją wiedzę regularnie i wzbogacać ją. Przecież savoir vivre może okazać się kluczowy w naszym życiu. Jeśli chcemy zachować jak najlepsze relacje
z rówieśnikami, sprawiać dobre wrażenie w otoczeniu znajomych i rodziny,
a przede wszystkim dostać w przyszłości dobrą pracę i utrzymać ją, powinniśmy zatroszczyć się o to, by nasza kultura osobista była na jak najwyższym poziomie.Klasa 2R
Uczniowie klasy 3R w Muzeum Narodowym
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Uczniowie klasy 3R w Muzeum Narodowym.
Uczniowie klasy 3 R w Muzeum Narodowym
12 lutego 2019 r. uczniowie klasy 3R mieli możliwość obejrzeć trzy wystawy Muzeum Narodowego w Szczecinie
- Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki
Nowa wystawa stała zbiorów Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie poświęcona jest afrykańskiemu teatrowi lalek – zjawisku mocno zakorzenionemu w tradycji wielu społeczności zamieszkujących Czarny Kontynent.
- Sztuka Afryki – między maską a fetyszem
Przedmioty kwalifikowane jako dzieła sztuki afrykańskiej rzadko pełnią w Afryce funkcje estetyczne. Są bowiem ściśle związane ze sferą wierzeń, religii
i ezoterycznych rytuałów.Wystawa Sztuka Afryki – między maską a fetyszem prezentuje bogatą kolekcję obiektów znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie.
- W afrykańskiej wiosce
Na wystawie przedstawiono codzienne życie na afrykańskiej sawannie, z dala od wielkich miast i ruchliwych dróg, które toczy się pomiędzy przestrzenią prywatną
a publiczną. Część prywatną wyznaczają zagrody ludów Lobi z Burkina Faso oraz Somba z Beninu, zupełnie różne w formie i konstrukcji. Pierwsze mają kształt płaskiego prostopadłościanu i podzielone są wewnątrz na liczne pomieszczenia, drugie natomiast przypominają średniowieczne zamki obronne. To przestrzeń wyraźnie uporządkowana na sfery kobiecą i męską, w których wydzielone są miejsca sakralne z rodzinnymi ołtarzami. Targowisko rozlokowane pomiędzy zagrodami reprezentuje przestrzeń publiczną. To tutaj co 5, 7 lub 8 dni (w zależności od lokalnej tradycji) gromadzi się społeczność wioski oraz kupcy przybywający z odległych miejsc. Odgrywa ono ważną rolę nie tylko jako miejsce handlu wyrobami lokalnymi
i luksusowymi, pochodzącymi z odległych stron, ale także jako przestrzeń wymiany informacji.
Sztuka szczęśliwych ludzi
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sztuka szczęśliwych ludzi.
Uczniowie klasy 3 R na wystawie
Wystawa czasowa: SZTUKA SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku
Dania od lat 70. XX wieku znajduje się w czołówce Światowego Raportu Szczęścia, często zajmując w nim pierwsze miejsce. Duńczycy słyną z umiejętności osiągania tego stanu, podobnie jak z designu. Pamiętając o tym, na wystawie – po pierwsze – zaprezentowano, w jaki sposób Duńczycy rozumieją szczęście na tle społeczno-kulturowym (począwszy od przełomu XVIII i XIX wieku, skończywszy na latach 70.), które wpłynęło na ukształtowanie samoświadomości duńskiej. Po drugie zaś podjęto refleksję na tym, jaką rolę w tym kontekście odgrywa sztuka duńska XIX i XX wieku.
Pieniądze, sukcesy, sława rzadko są podstawowymi celami Duńczyków. Jeśli można wskazać coś, co jest dla nich naprawdę ważne, byłaby to umiejętność znajdowania równowagi między pracą a czasem wolnym. Jednym słowem: hygge – czyli bycie razem z bliskimi w przyjemnej atmosferze, w poczuciu wspólnoty, wzajemnego zaufania, w przytulnym otoczeniu. Hygge to zjawisko, które u podstaw ma następujące czynniki: klimat Danii, niewielkie rozmiary państwa, tradycja życia domowego, koncepcja równości społecznej oraz państwa opiekuńczego.
Na wystawie będzie można zobaczyć prawie 100 prac duńskich artystów ze zbiorów Bornholms Kunstmuseum – wśród nich dzieła takich twórców jak:
- Kristian Zahrtmann (1843–1917);
- Richard Mortensen (1910–1993; zwany czasem duńskim Wassilym Kandinskym);
- Edvard Weie (1879–1943);
- Olaf Rude (1886–1957);
- Oluf Høst (1884–1966) czy
- Niels Lergaard (1893–1982).
Wystawa gości w Muzeum Narodowym na Wa lach Chrobrego do 17 marca 2019r.
Polecamy. Warto zobaczyć
Uczniowie klasy 3R
Uczniowie "Reklamy" na lekcji w kinie
19 lutego 2019 r. uczniowie klas: 1 R, 2 R, 3 R wzięli udział w lekcji w kinie pn. "Odsłaniamy świat reklamy". Starsi mogli przekonać się, że wiedza zdobyta w szkole, potwierdza się w praktyce. Młodsi mogli zapoznać się z meandrami reklamy. Wszyscy mogli przekonać się:
- z jakich zabiegów korzystają reklamodawcy, żeby sprzedać produkt
- jakie narzędzia perswazji wykorzystują twórcy eklam
- w jaki sposób reklamy odwołują się do naszych emocji
- jakie środki językowe są najczęściej wykorzystywane przez twórców reklam
- jakie są najważniejsze elementy skutecznej reklamy
- jaki jest odbiór ciekawych reklam społecznych
W ramach zajęć został wyświetlony film „The Circle” w reż. Jamesa Ponsoldta, który zwraca uwagę na to, że coraz częściej dajemy się podglądać, udostępniamy publicznie tajemnice i najskrytsze zakamarki naszego życia. Ciągle jesteśmy online, a tym samym ktoś ciągle nas podgląda i inwigiluje.
Archiwum Aktualności