Ekspozycja w dość nowatorki sposób podchodzi do historii miasta. Główny nacisk kładzie na rolę jego mieszkańców, ich indywidualnych i grupowych doświadczeń w budowaniu, tworzeniu Szczecina od roku 1945 do współczesności.
Wystawa odnosi się zarówno do strefy prywatnej szczecinian, jak i życia publicznego, wspólnotowego. Prezentuje dawne i nowe obrazy miasta, charakterystyczne miejsca i wydarzenia.
Wystawa "Szczecin. Atlas obecności" podzielona jest na trzy części. Pierwsza pokazuje różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta. Odwiedzający poznają krótki rys historyczny dotyczący początków mista i jego dziejów od roku 1945, kiedy zaczęła się polska historia Szczecina. Trudne początki dla nowo powstającej, niejednorodnej społeczności i perspektywa wspólnego wysiłku, jaki trzeba ponieść aby dźwignąć miasto z ruin, są punktem wyjścia.
Druga część wystawy poświęcona jest urbanistyce i architekturze miasta ukazując rolę w scalaniu społeczeństwa. Przestrzeń miejska mocno wpływa na życie mieszkańców, na ich tożsamość. Punktem odniesienia do identyfikacji z miastem są nie tylko miejsca historyczne, ważne i charakterystyczne obiekty, lecz przede wszystkim miejsca, z którymi mieszkańcy mają osobiste wspomnienia, ukształtowane na przestrzeni lat i doświadczeń.
Część trzecia nawiązuje do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego, ceremonii, izyt prominentnych gości i znaczących spotkań w 75-letniej historii miasta, a także do tak głośnych wydarzeń, jak bunty i protesty społeczne.
Organizatorzy wprowadzili oryginalne metody prezentacji materiałów, wykorzystując m.in. interaktywne instalacje. Wystawa oddziałuje mocno na zmysły, nie tylko poprzez obraz, ale także dźwięk i... zapach.
Polecamy, klasa 3 Rg