Aktualności
Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka.
W czwartek 01 marca 2018 byliśmy uczestnikami spotkania z Cezarym Łazarewiczem, które poprowadziła pani Katarzyna Wolnik-Sayna - Radio Szczecin. Wieczór z laureatem Nagrody Literackiej Nike 2017, autorem książki o maturzyście śmiertelnie pobitym przez milicję w 1983 r. był niezwykły. Poznaliśmy kulisy działania władz wobec jednej z najgłośniejszych zbrodni lat 80., która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku.
Lekcja w kinie
27 lutego uczniowie klasy 2L brali udział w ogólnopolskim programie edukacji medialnej „Lekcja w kinie” organizowanym przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji pt: Lajk, hejt i globalna wioska – jak odnaleźć się w internetowym świecie? prowadzonej przez aktora teatralnego i filmowego Tomasza Korczyka. W czasie jej trwania dowiedzieli się w jaki sposób lajki wpływają na życie młodych ludzi, jak czuje się osoba czytająca obraźliwe komentarze na swój temat w Internecie, jak odróżnić w gąszczu informacji co jest fake newsem? Młodzież miała okazję zobaczyć fragment serialu „Black Mirror”, poruszający intrygujący aspekt rozwoju nowych technologii i ich znaczenia w każdym obszarze życia człowieka Twórcy nie poprzestają na ukazaniu uzależnienia od „polubień”,ale pokazują społeczeństwo uzależnione od pięciostopniowej skali lajków, gdzie ludzie za wszelką cenę
Święto Andaluzji
W środę 28.02 w Maladze obchodzone jest święto Andaluzji i dlatego mieliśmy dzień wolny od pracy. Postanowiliśmy dobrze to wykorzystać dokształcajac się kulturalnie - udaliśmy się do Muzeum Picassa. Mogliśmy podziwiać wiele dzieł słynnego artysty. Niestety nie można było robić zdjęć w pomieszczeniu. Jeśli chcecie zobaczyć to fascynujące miejsce na własne oczy musicie przyjechać do Malagi. Naprawdę warto. Gorące besos z pięknej Andaluzji.
Malaga
Pierwsza relacja z wyjazdu na praktyki do Hiszpani
W sobotę 25.02. wyruszyliśmy w podróż do Malagi . Dotarliśmy cali i zdrowi. Pierwszy dzień był dniem ustaleń, poznawania nowych ludzi i zasad jakie tu panują. Koordynator projektu – Anastazja pokazała nam też najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w Maladze. Widzieliśmy: Alkazabę, Teatr Romano, Zamek Giralfaro, dom w którym urodził się Pablo Picasso, kawiarnię Antonio Banderasa, katedrę i wiele innych. Po wyczerpujęcym spacerze ukojenia szukaliśmy na plaży. W poniedziałek udaliśmy się na miejsca praktyk i rozpoczęliśmy zwykły tydzień pracy.
Malaga
Konkurs "Słowo w obrazie"
Z przyjemnością informujemy o wynikach konkursu "Słowo w obrazie".
Wśród licznego grona uczestników komisja w składzie Jolanta Rychlicka, Ewa Maciejewicz, Anna Rutkowska wyróżniła 5 osób. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce:
1) Sandra Ignac, klasa II gimnazjum, SP nr 11 , opiekun - Małgorzata Łukasik
2) Jakub Czeszewski, klasa II, Gimnazjum Nr 11 w Zespole Szkół Sportowych, opiekun - Ilona Leszczyńska
II miejsce:
1) Alicja Cieślak, klasa VII, SP nr 21 z oddziałami integracyjnymi, opiekun - Agata Flejter-Wojciechowicz
2) Karolina Zielińska, klasa VII, SP nr 21 z oddziałami integracyjnymi, opiekun - Agata Flejter-Wojciechowicz
III miejsce:
1) Dominik Janczak, klasa III gimnazjum, SP nr 11 , opiekun - Małgorzata Łukasik
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs "Słowo w obrazie".
Studniówka
12 stycznia 2018 w Sali Bankietowej Europejska odbył się nasz cudowny, niepowtarzalny BAL STUDNIÓWKOWY. Tradycyjnie rozpoczęliśmy polonezem w choreografii pani Joanny Bogin, dziękując za wszystko dyrekcji i wychowawcom wręczyliśmy kwiaty, pośmialiśmy się z wierszyków i filmiku o naszych nauczycielach. Były także pokazy tańca towarzyskiego i żonglerki ogniami. Potem razem z naszymi pedagogami tańczyliśmy prawie do czwartej rano. Zdjęcia utrwaliły te cudowne chwile, które zapamiętamy na całe życie.
Studniówka
Sobota z podchodami
Czas: 10 lutego 2018
Miejsce: Las Arkoński
Misja: dobra zabawa
Cel: ruiny wieży Quistorpa
Zima jest też dobra na spacery, nie marzniesz, jeśli uciekasz przed rozwiązującymi Twoje zadania i zagadki pierwszakami. Kiedy słyszysz jak gdzieś w lesie głośno śpiewają zadane piosenki trzeba podgonić no i niech dźwigają do zdjęcia nauczycielkę – mają fart jest drobniutka. Pani Mazur szybko sprawdza ułożone z patyków i kamieni równania. Nie możemy pominąć zadań z geografii w końcu to zajęcia terenowe i pani Zawistowska chce postawić nam 6-tki. Prezentujemy dowody naszych zbrodni na zdjęciach ;) świetnie się bawiliśmy – podchody są dobre nawet dla poważnych 20-latków! Wybierzcie się następnym razem!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sobota z podchodami.
Relacja prosto z Wietnamu
Dnia 09.02.2018 r. w ramach współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania naszą szkołę odwiedzili doktoranci w/w wydziału Doanh Duong z kolegą.
Panowie opowiedzieli nam o zwyczajach panujących w ich rodzinnym kraju - Wietnamie, o regionalnych potrawach, o transporcie, przekazując nam wiele ciekawych informacji. Mówili również o różnicach jakie występują pomiędzy kulturą wietnamską i polską. Powiedzieli nam jak w ich ojczystym języku wymawia się różne słowa i zwroty, ale powtórzenie ich nie było dla nas łatwe. My również prosiliśmy ich o wypowiedzenie najtrudniejszych polskich zwrotów np. chrząszcz brzmi w trzcinie. Ku naszemu zaskoczeniu całkiem dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Nasi goście chętnie odpowiadali na nawet najdziwniejsze pytania.
Logistycy z 2L w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
6 lutego br. uczniowie z klasy 2L zwiedzali Muzeum Techniki i Komunikacji. Celem wycieczki było przybliżenie uczniom historii szczecińskiej komunikacji oraz historii kultowych junaków. Przyszli logistycy mieli okazję przyjrzeć się z bliska samochodom i jednośladom, które królowały na polskich szosach w czasach PRL-u. Wśród syrenek, fiatów i mikrusów szczególną uwagę przyciągały pojazdy polskich służb mundurowych: Star straży pożarnej i Warszawa 201 Milicji Obywatelskiej. Największym zainteresowaniem uczniów cieszył się symulator tramwaju Konstal 105Na. W Muzeum prezentowane są motocykle przedwojennej firmy Alba, samochody marki Stoewer, oraz motocykl Junak produkowany przez szczecińskie POLMO. W Muzeum zgromadzono również niezwykłe egzemplarze rowerów ( mija 200 lat od wynalezienia rower). Najstarszy rower pochodzi 1869 r. (welocyped boneshaker, czyli trzęsący kośćmi). Opiekun: Małgorz
Logistycy z 2L w WITD
W piątek 2 lutego uczniowie klasy 2L dzięki uprzejmości zastępcy Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego odwiedzili WITD w Lubieszynie. Tematem przewodnim spotkania był czas pracy kierowców. W sposób niezwykle ciekawy pani Inspektor Zofia Byra przedstawiła zagadnienia związane z pracą i czasem pracy kierowcy. Okazuje się, że podczas kontroli często ujawniane są naruszenia dotyczące czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i odpoczynku kierowców. Misją ITD jest kontrola przestrzegania przepisów obowiązujących w zakresie wykonywania transportu drogowego i niezarobkowego przewozu osób i rzeczy oraz eliminowanie wszelkich negatywnych zjawisk w transporcie. Uczniowie mieli również możliwość zaznajomienia się z tachografem analogowym, sposobem odczytywania wykreskówek oraz zasadą działania tachografu cyfrowwgo.
Opiekun
Małgorzata Górska
Logistycy w laboratorium ZUT
W czwartek 1 lutego grupa uczniów z klasy 2L dołączyła do uczestników projektu "Licealista w świecie nauki". Zajęcia odbyły się w Centrum Dydaktyczno - Badawczym Nanotechnologii ZUT - Katedra Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej. Uczniowie zapoznali się z obszarami zastosowania nanotechnologii. Przyszłych logistyków na pewno zainteresuje zastosowanie nanotechnologii w transporcie, a głownie bezpieczeństwo pasażerów, obsługi środków transportu i przewożonych ładunków dzięki ograniczeniu namnażania się bakterii i wirusów oraz ich rozprzestrzeniania. Jednym z bardzo ważnych obszarów jest również zmniejszenie narażenia pracowników centrów logistycznych na styczność z bakteriami.
Opiekun
Małgorzata Górska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Licealista w świecie nauki.
Retro Szczecin Fanklub
Miłośnicy pięknego i ciągle tajemniczego Szczecina byli uczestnikami spotkania z cyklu " Szczecin. Retrospekcje", które odbyło się w sali literackiej Zamku Książąt Pomorskich 12 stycznia 2018. Temat spotkania: Wycieczki po legendarnym Szczecinie: O pechu, psikusach i bohaterstwie - czyli dziecięcy bohaterowie dawnych legend.
Spotkaniu, prowadzonym przez p. Małgorzatę Duda towarzyszyła autorska prezentacja multimedialna. Kolejna wielowątkowa i barwna opowieść przeniosła słuchaczy w świat tajemnic legendarnego Szczecina. Czym zajmowali się mali szczecinianie w dawnych czasach, którzy z bohaterów legend byli pastuszkami, kto rozśmieszał Jana Fryderyka - a także, czym kończy się nieposłuszeństwo wobec rodziców? My już znamy odpowiedzi na te pytania.
Opiekun Lidia Pszkit
Retro Szczecin Fanklub - Sedinum. Wiadomość z podziemi.
Miłośnicy pięknego i ciągle tajemniczego Szczecina byli uczestnikami spotkania z cyklu " Zamkowe Podróże Literackie", które odbyło się w sali literackiej Zamku Książąt Pomorskich 10 stycznia 2018. Temat spotkania: „Sedinum. Wiadomość z podziemi". Spotkanie z Leszkiem Hermanem. Spotkanie, prowadzone przez p. Agatę Rokicką (Radio Szczecin) przybliżyło kulisy powstania bestsellerowej powieści „Sedinum", której lektura otwiera przed czytelnikiem sensacyjną stronę trudnej i skomplikowanej historii Szczecina. Poszukiwanie okruchów wydarzeń sprzed wielu wieków, ukazane na kartach książki, jest powiązane z rzeczywistymi odkryciami autora i jego pracą architekta. Gość Podróży Literackich opowiedział także o jego kolejnej powieści, „Latarnia umarłych", której treść nawiązuje do wydarzeń opisanych w „Sedinum".
Opiekun Lidia Pszkit
Retro Szczecin Fanklub - Dawne szczecinianki znane i nieznane
Miłośnicy pięknego i ciągle tajemniczego Szczecina byli uczestnikami spotkania z cyklu " Zamkowe Gawędy Historyczne", które odbyło się w sali literackiej Zamku Książąt Pomorskich 9 stycznia 2018. Pani Monika Ogiewa-Sejnota poprowadziła spotkanie pt.:" Dawne szczecinianki znane i nieznane". Poznaliśmy fragmenty historii miasta poprzez biografie dawnych szczecinianek, poetek, pisarek, podróżniczek. Żyły w różnych epokach, pasjonowały je rozmaite dziedziny - lecz łączyło jedno: pochodziły ze Szczecina lub mieszkały w nim przez całe życie.
Opiekun Lidia Pszkit
zajęcia laboratoryjne "Mikrokosmos wokół nas"
Telefony pełne bakterii, czyli kolejne zajęcia laboratoryjne "Mikrokosmos wokół nas" w ramach projektu "Licealista w świecie nauki"
Dnia 10 stycznia kolejny raz uczniowie z klas: I L, II E, III R wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych w Centrum Dydaktyczno - Badawczym Nanotechnologii ZUT - Katedra Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej. Tym razem zajęcia polegały m.in. na opisie kolonii bakteryjnych, które pojawiły się po ubiegłotygodniowych posiewach na podłożach szalek Pietriego, oraz na sporządzeniu, utrwaleniu i wybarwieniu preparatów przygotowanych z wybranych mikroorganizmów. Uzyskane wyniki cieszyły (szalki z "malowania bakteriami"), a zarazem przerażały (z szalek z mikrobami wyhodowanymi z pudru, przycisku do windy, z palców uczestników i o zgrozo telefonów!!! uśmiechały się m.in. żółciutkie gronkowce lub rozległe kolonie Bacillusa).
Opiekun:
Barbara Stelmach
Mikrokosmos wokół nas
Zajęcia laboratoryjne "Mikrokosmos wokół nas" w ramach projektu "Licealista w świecie nauki" - cz. 1
Dnia 05 stycznia bieżącego roku uczniowie z klas: I L, II E, III R po raz pierwszy wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych pod hasłem "Mikrokosmos wokół nas", które odbyły się w Centrum Dydaktyczno - Badawczym Nanotechnologii ZUT - Katedra Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej. Podczas ćwiczeń w laboratorium, uczniowie pod okiem Pani dr hab. inż. Jolanty Karakulskiej wykonali kilka rodzajów posiewów bakteryjnych, pozwalających m.in. na ocenę mikrobioty znajdującej się na kosmetykach, przycisku do windy, telefonach, suszarce w toalecie, czy też na ocenę czystości palców uczestników spotkania ;) Nie zabrakło również czasu na sztukę. "Malowanie bakteriami" niewątpliwie było punktem zajęć wzbudzającym największy entuzjazm. c.d.n.
Opiekun:
Barbara Stelmach - Wilk
Uwaga Absolwenci lat ubiegłych!
Przypominamy, że ostateczny termin składania deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego upływa 7 lutego 2018 roku.
Jednocześnie informujemy, że w okresie ferii zimowych (15-26.01.2018) sekretariat szkoły będzie czynny w godzinach 08.30–14.00.
Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie.
Ekspozycja prezentowana na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, przygotowana została w oparciu o znaczną i co ważne, najcenniejszą część kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach. Kielecka Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej zaliczana jest do jednej z najznakomitszych w Polsce. Mogliśmy zobaczyć wyroby rzemiosła artystycznego: meble, szkło, porcelana, fajans i mniej liczne przykłady złotnictwa oraz przykłady polskiego malarstwa od XVII do połowy XX wieku. J. Chełmoński, A. Gierymski, Olga Boznańska, J. Malczewski, S. Wyspiański - to tylko niektóre nazwiska znane w malarstwie polskim. Niewątpliwym arcydziełem, które zobaczyliśmy na wystawie, jest modernistyczny Portret dziewczynki w czerwonej sukience namalowany w 1897 roku przez Józefa Pankiewicza. Wystawa jest dostępna do 03.02.2018 w Galerii Gotyckiej, Zamku Książąt Pomorskich od wtorku do niedzieli w godzinach
Godziny dzwonków
Piątek 25.04.2025Znajdź nas
RODO
Administratorem danych osobowych uczniów i rodziców/opiekunów prawnych jest Technikum Ekonomiczne w Szczecinie. Z Administratorem można skontaktować się listownie: ul. Sowińskiego 1, 70-236 Szczecin, e-mailowo:
sekretariat@te.szczecin.pl
oraz telefonicznie: 91 448-90-03.
Inspektorem Danych Osobowych w Technikum Ekonomicznym im. rtm. Witolda Pileckiego w Szczecinie jest Joanna Martyniuk-Placha
Z Inspektorem Ochrony Danych można się skontaktować e-mailowo: iod@cyberlex.szczecin.pl