Informacje o rekrutacji do Technikum Ekonomicznego
Informacje dla kandydatów
na rok szkolny 2025/2026
W Technikum Ekonomicznym nabór prowadzony jest do klas w zawodach
Klasa 1H - zawód Technik Handlowiec
Klasa 1E - zawód Technik Ekonomista
Klasa 1G - zawód Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej
Klasa 1L - zawód Technik Logistyk
Klasa 1R – zawód Technik Reklamy
Klasa 1 Rk - zawód Technik RachunkowościNAJWAŻNIEJSZE TERMINY ZWIĄZANE Z REKRUTACJĄ
08 maja - 13 czerwca do godz. 15.00 - Składanie wniosków o przyjęcie do klas pierwszych wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym - nabor.pcss.pl/szczecin
08 maja - 16 lipca - Wydanie przez szkołę skierowania na badania do WOMP
27 czerwca - 08 lipca do godz. 15.00 - Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do klasy pierwszej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminów ósmoklasisty oraz przeniesienie wniosku o przyjęcie do innej szkoły lub zmiana kolejności wybranych szkół.
15 lipca godz. 12.00 - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych
15 lipca - 18 lipca do godz. 12.00 - Potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu
18 lipca do godz. 15.00 - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych
Jeżeli liczba kandydatów zainteresowanych kształceniem w danym zawodzie będzie niewystarczająca zostanie podjęta decyzja o zamknięciu naboru.
OPIS NASZYCH ZAWODÓW
Zawód Technik Handlowiec:
Pożądane cechy kandydata do zawodu:
empatia, zdolności komunikacyjne, przebojowość, stawianie sobie ambitnych celów i dążenie do ich realizacji, umiejętność aktywnego słuchania, samodyscyplina.Wiodące przedmioty nauczania:
przedmioty ogólnokształcące i przedmioty zawodowe w tym m.in. pracownia ekonomiczno – finansowa, organizowanie gospodarki magazynowej, organizowanie sprzedaży, pracowania marketingu, język obcy zawodowy oraz praktyki zawodowe.Umiejętności absolwenta:
Wykonywanie prac związanych z obsługą klientów, aktywna komunikacja z klientem biznesowym, organizowanie i prowadzenie działań handlowych, planowanie działań sprzedażowych i monitorowanie ich efektów, sporządzanie dokumentacji handlowej, zawieranie umów, prowadzenie rozliczeń, obsługa reklamacji, prowadzenie negocjacji, stosowanie różnorodnych instrumentów marketingu, redagowanie korespondencji, wykorzystywanie nowoczesnych urządzeń biurowych, wykorzystywanie programów komputerowych, stosowanie narzędzi rachunkowości handlowej oraz znajomość przepisów prawa cywilnego i handlowego.Możliwość kontynuacji edukacji:
absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie otrzymując tytuł technika handlowca. Możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych.Możliwość podjęcia pracy:
w różnych firmach i instytucjach na stanowiskach pracy związanych ze sprzedażą i prowadzeniem biura np. agencje nieruchomości, agencje ubezpieczeniowe i banki.
Zawód technik handlowiec jest jednym z najbardziej poszukiwanych i dynamicznie rozwijających się zawodów na rynku. Śmiało można określić go jako zawód wiodący wśród wykonywanych zawodów obecnie jak i w przyszłości. Współcześnie zawód ten utożsamiany jest z menadżerem handlu. Kończąc ten kierunek absolwenci zatrudniani są jako kadra kierownicza średniego i wyższego szczebla w różnych koncernach i wszędzie tam, gdzie prowadzi się sprzedaż zarówno stacjonarną jak i e-commerce. Menadżer handlu, specjalista ds. sprzedaży, specjalista ds. pozyskiwania partnerów handlowych, marketing sales specjalist, koordynator punktów sprzedaży, manager zespołu sprzedaży (sales manager) – to przykłady stanowisk, o które może ubiegać się nasz absolwent.Dzięki szerokiej wiedzy z zakresu ekonomii, zarządzania, marketingu i towaroznawstwa absolwenci tego kierunku są gotowi na wyzwania współczesnego rynku. Potrafią tworzyć atrakcyjne oferty handlowe, skutecznie negocjować, analizować działania marketingowe i usprawniać strategie sprzedaży. Zdobywają również kompetencje w zakresie doradztwa handlowego oraz budowania trwałych relacji biznesowych. Ponadto są przygotowani do prowadzenia biura oraz zarządzania własnym biznesem, korzystając z nowoczesnych technologii.
Zawód Technik Ekonomista:
Pożądane cechy kandydata do zawodu:
ogólny dobry stan zdrowia, dokładność i systematyczność w działaniu, umiejętność komunikowania się i współdziałania.Wiodące przedmioty nauczania:
przedmioty ogólnokształcące i przedmioty zawodowe w tym: podstawy ekonomii, prawo, gospodarka finansowa, biznes plan, pracownia prac biurowych, kadry i płace, język obcy zawodowy oraz praktyki zawodowe.Umiejętności absolwenta:
stosowanie instrumentów marketingu, redagowanie korespondencji, obsługiwanie nowoczesnych urządzeń biurowych, sporządzanie i kontrolowanie dokumentów magazynowych, prowadzenie negocjacji, wykorzystywanie programów komputerowych, stosuje przepisy prawa w prowadzeniu działalności gospodarczej.Możliwość kontynuacji edukacji:
absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie otrzymując tytuł technika ekonomisty. Możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych.Możliwość podjęcia pracy:
w różnych firmach i instytucjach na wszystkich stanowiskach pracy w obszarze prac ekonomiczno-biurowych, menadżer małego i średniego przedsiębiorstwa, specjalista ds. obsługi finansowej przedsiębiorstw.Jako technik ekonomista będziesz przygotowany do: planowania i prowadzenia działalności gospodarczej; obliczania podatków; prowadzenia spraw kadrowo-płacowych; wykonywania analiz i sporządzania sprawozdań z działalności firm funkcjonujących na rynku.. Ekonomista sporządza typowe dokumenty i sprawozdania dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstw, produkcji, sprzedaży i usług. Prowadzi ewidencje i analizę operacji gospodarczych, rozliczenia finansowe z budżetem, Urzędem Skarbowym, instytucjami ubezpieczeniowymi, bankami i innymi jednostkami organizacyjnymi. Prowadzi korespondencję w sprawach osobowych, finansowych i handlowych. Absolwent może pracować w instytucjach związanych z bankowością, ubezpieczeniami, podatkami lub stać się menadżerem zajmującym się nie tylko strategią firmy ale także zarządzaniem ludźmi. Może również otworzyć własną firmę lub wspomagać prowadzenie działalności gospodarczej wiedzą ekonomiczno– finansową.
Klasa, w której kształcenie odbywa się w zawodzie technik ekonomista daje obszerną wiedzę z zakresu ekonomii. Uczniowie uczą się umiejętności, które są przydatne nie tylko w pracy w firmach, ale także w życiu codziennym. Wiedza o zarządzaniu finansami, budżetowaniu, rozliczeniach podatkowych czy planowaniu budżetów może być pomocna także w osobistych sprawach finansowych.
Zawód Technik Logistyk
Pożądane cechy kandydata do zawodu:
umiejętność komunikowania się i negocjacji, podejmowania szybkich decyzji, dokładność, rzetelność, odporność na stres, samodzielność, zarządzanie czasem, zasobami i informacjami, umiejętność pracy w zespole, umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków i elastycznego reagowania na nowe wyzwania w logistyce.Wiodące przedmioty nauczania:
przedmioty ogólnokształcące i przedmioty zawodowe w tym m.in: podstawy logistyki i bhp w logistyce, gospodarka zapasami i magazynem, pracownia magazynowa, procesy transportowe w logistyce, laboratorium zarządzania transportem.Umiejętności absolwenta:
sprawne organizowanie i planowanie procesów logistycznych, takich jak transport, magazynowanie i dystrybucja towarów z uwzględnieniem przepisów bhp, sporządzanie dokumentacji magazynowej, opracowywanie optymalnych tras przewozu, uwzględniając odległość, czas, koszty i przepisy prawne, organizowanie przewozu ładunków transportem drogowym, kolejowym, lotniczym i morskim z uwzględnieniem obowiązujących przepisów, sporządzanie dokumentów transportowych zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, obliczanie kosztów dostawy i magazynowania towarów, ustalania cen za usługi transportowe, prowadzenie rozliczeń z klientami krajowymi i zagranicznymi, stosowanie międzynarodowych standardów identyfikacji, monitorowania i rejestrowania ładunków i wymiany danych.Możliwość kontynuacji edukacji:
absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie otrzymując tytuł technika logistyka. Możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych.Możliwość podjęcia pracy:
nasi absolwenci są przygotowani do pracy w sektorach takich jak: transport, spedycja, magazynowanie, produkcja, handel międzynarodowy, a także e-commerce; portach i terminalach przeładunkowych, centrach dystrybucyjnych, działach logistyki w urzędach i instytucjach publicznych, administracji rządowej i samorządowej, służbach mundurowych. Dzięki zdobytym kompetencjom mogą również prowadzić własną działalność gospodarczą: zakładając firmy transportowe, spedycyjne.Po ukończeniu szkoły będziesz przygotowany do:
obsługi magazynów m.in.: przyjmowania, przechowywania i wydawania towarów z magazynu, monitorowania poziomu i stanu zapasów, obsługiwania programów magazynowych, prowadzenia dokumentacji magazynowej, monitorowania procesów produkcyjnych i dystrybucyjnych; zarządzania relacjami z dostawcami i odbiorcami. planowania i organizowania transportu towarów różnymi środkami transportu (drogowym, kolejowym, lotniczym, morskim), dokumentowania procesów transportowych, współpracy z przewoźnikami i spedytorami.Technik logistyk to zawód, który obejmuje szeroki zakres działań związanych z planowaniem, organizowaniem i kontrolowaniem przepływu towarów i usług w łańcuchu dostaw. Absolwenci technikum logistycznego są cenieni na rynku pracy ze względu na swoje wszechstronne umiejętności i wiedzę z zakresu logistyki. Mogą podjąć pracę zarówno na stanowiskach operacyjnych, jak i menedżerskich. Zdolność pracy w zespole, komunikacji i szybkiego podejmowania decyzji, czynią ich wartościowymi pracownikami w dynamicznym środowisku TSL.
Zawód Technik Reklamy:
Pożądane cechy kandydata do zawodu:
komunikatywność, kreatywność, odpowiedzialność i systematyczność , zdolność koncentracji i podzielność uwagi, spostrzegawczość, operatywność w działaniu, predyspozycje organizatorskie oraz pracy w zespole, wysoka kultura osobista, otwartość na innowacje organizacyjno-techniczne i technologiczne.Wiodące przedmioty nauczania:
przedmioty ogólnokształcące i przedmioty zawodowe w tym: podstawy reklamy z elementami marketingu, komunikacja w reklamie, rysunek i liternictwo, planowanie kampanii reklamowej, realizacja projektów reklamowych, realizacja kampanii reklamowej, pracownia grafiki i multimediów.Umiejętności absolwenta:
tworzenie i edytowanie grafiki cyfrowej, prowadzenie badań rynkowych i reklamowych, dobieranie środków i nośników reklamy w zależności od celu reklamy i branży towarowej, stosowanie różnorodnych technik reklamowych, tworzenie tekstów i sloganów reklamowych, tworzenie reklamy wizualnej, tworzenie scenariuszy reklamy radiowej i telewizyjnej, organizowanie sesji fotograficznych i filmowych na potrzeby reklamy, przygotowywanie kampanii reklamowych, konferencji prasowych, działalności public relations, organizowanie działalności wystawienniczej na targach i wystawach.Możliwość kontynuacji edukacji:
absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie otrzymując tytuł technika reklamy. Możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych.Możliwość podjęcia pracy:
agencje reklamowe /na stanowisku agenta reklamowego, account manager, copywriter, art designer/, agencje public relations, działy marketingu i reklamy przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, biura ogłoszeń i działy promocji środków masowego przekazu, studia graficzne, studia produkcyjne, agencje ds. kontaktów z prasą i kształtowania opinii publicznej.Jako technik reklamy będziesz przygotowany do: organizowania oraz prowadzenia sprzedaży produktów i usług reklamowych; planowania oraz prowadzenia kampanii reklamowej, sporządzania jej budżetu; projektowania i wykonywania środków reklamowych. Technik reklamy projektuje różne loga, tworzy teksty reklamowe, ulotki, plakaty, banery, slogany oraz scenariusze reklam. Prowadzi również negocjacje i rozmowy handlowe, obsługuje nowoczesne programy graficzne. Organizuje sesje fotograficzne oraz projektuje reklamy wizualne. Technik reklamy projektuje różne przekazy reklamowe dla mediów ATL i BTL, organizuje wystawy i eventy. Absolwent naszej szkoły może podejmować pracę w agencjach reklamowych jako agent reklamowy, pracownik działu kreatywnego, copywriter, projektant grafiki (art designer) czy też media planner. Może być również zatrudniony we wszystkich przedsiębiorstwach, które mają komórki marketingowe i komórki public relations .
Zawód Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej
Pożądane cechy kandydata do zawodu:
dokładność i systematyczność w działaniu, ogólny dobry stan zdrowia, poczucie estetyki, umiejętność koncentracji i skupienia uwagi, komunikacji i współpracy, rozróżnianie barw, odpowiedzialność, otwartość na zmiany technologiczne, elastyczność myślenia i spostrzegawczość, myślenie przestrzenne i wyobraźnia, odporność na stres, cierpliwość. Kierunek ten wymaga równowagi między artystyczną wrażliwością a techniczną precyzją. Kandydat powinien być gotowy na ciągłe doskonalenie umiejętności w dynamicznie rozwijającej się branży.Wiodące przedmioty nauczania:
przedmioty ogólnokształcące i przedmioty zawodowe w tym: grafika komputerowa, prepress, publikacje cyfrowe, druk cyfrowy, druk 3D, podstawy rysunku technicznego, organizacja produkcji poligraficznej, język obcy zawodowy, praktyka zawodowa.Umiejętności absolwenta:
biegła obsługa programów do grafiki wektorowej i rastrowej, tworzenie projektów w zakresie grafiki użytkowej i artystycznej (np. projektów reklamowych, ulotek, plakatów, opakowań, materiałów brandingowych), przygotowanie grafiki dla różnych mediów (druk, Internet, social media), przygotowanie plików do druku (DTP), znajomość procesów poligraficznych, umiejętności w zakresie zarządzania kolorem, tworzenie i obróbka multimediów (w tym fotografia produktowa i studyjna, edycja i retusz zdjęć, tworzenie animacji i materiałów wideo), składa teksty proste i utrudnione w tym wielostronicowe publikacje, obsługa urządzeń do druku cyfrowego, tworzenie dokumentacji poligraficznej i kontrola druku, tworzenie modeli 3D w programach CAD/CAM (np. Blender, Tincercad), przygotowanie modeli do druku 3D (w tym obsługa różnorodnych slicerów), obsługa drukarek 3D w technologii FDM/FFF oraz znajomość innych technologii druku 3D, obsługa urządzeń 3D (np. skanery 3D).Możliwość kontynuacji edukacji:
absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie otrzymując tytuł Technika Grafiki i Poligrafii Cyfrowej. Możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych.Możliwość podjęcia pracy:
przemysł poligraficzny, drukarnie cyfrowe, wydawnictwa, agencje reklamowe i studia graficzne, agencje public relations, przedsiębiorstwa projektujące i programujące strony internetowe, opracowujące animacje, klipy filmowe oraz prezentacje multimedialne, pracownie DTP i prepress,, działy marketingu firm, UX/UI, freelancing, firmy zajmujące się szeroko pojętym modelowaniem i drukiem 3D.Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej to zawód, który łączy w sobie elementy projektowania graficznego, druku cyfrowego oraz modelowania i druku 3D. Wachlarz umiejętności i możliwości zatrudnienia jest bardzo szeroki. Absolwenci kierunku biegle posługują się programami graficznymi (Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe InDesign, CorelDraw). W trakcie edukacji uczniowie zdobywają kompetencje w zakresie tworzenia projektów graficznych artystycznych oraz użytkowych (plakaty, ulotki, broszury, kalendarze, wizytówki, logo czy opakowania). Jednocześnie poznają techniki druku cyfrowego w tym przygotowanie plików do druku, kalibrację urządzeń drukujących, a także kontrolę jakości wydruków. Posiadają także umiejętność obsługi urządzeń do druku cyfrowego oraz wykonują postpress (cięcie, bigowanie, falcowanie, szycie itd.). Uczniowie zdobywają wiedzę na temat różnych rodzajów papieru i innych materiałów używanych w poligrafii, a także technik uszlachetniania druku, takich jak np. lakierowanie czy foliowanie. W czasie zajęć dowiadują się jak przygotować grafiki do różnych mediów, wykonują sesje zdjęciowe produktowe i studyjne, tworzą animacje i filmy. Absolwent kierunku wyposażony jest także w wiedzę dotyczącą pracy z tekstem i layoutem (tworzenie wielostronicowych publikacji, skład tekstu z uwzględnieniem typografii), znajomość podstaw prawa autorskiego w kontekście grafiki i wykorzystania stocków. Uczniowie w trakcie zajęć poznają także tajniki modelowania i druku 3D. Pracują w programach typu CAD/CAM (Blender, Tinkercad) projektując obiekty zarówno funkcjonalne czy użytkowe, jak i artystyczne a także animacje. Obsługują także drukarki 3D w technologii FDM/FFF, posiadają wiedzę z zakresu pozostałych technik druku 3D. Uczniowie poznają tajniki przygotowania plików do druku 3D (obsługa programów typu slicer), dobierają materiały do celów projektu, wykańczają wydruki, korzystają z innych urządzeń 3D (skanery).
Absolwent kierunku Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej posiada wiele kompetencji miękkich: potrafi pracować terminowo i pod presją czasu, umie rozwiązywać problemy techniczne, wie jak komunikować się z klientem i w zespole, pracować metodą projektu, jest otwarty na nowości techniczne i technologiczne, zna zasady BHP, spełnia warunki pracownika wyposażonego w kompetencje LLL (Long Life Learning – gotowość do ciągłego uczenia się).
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej to zawód z przyszłością, który daje wiele możliwości rozwoju i kariery zawodowej. Uczniowie, którzy zdecydują się na ten kierunek, mają szansę rozwijać swoje umiejętności i pasję do szeroko rozumianego projektowania, jednocześnie zdobywając praktyczne umiejętności potrzebne w branży poligraficznej, graficznej czy związanej z drukiem 3D.
Zawód Technik Rachunkowości:
Pożądane cechy kandydata do zawodu:
dokładność i systematyczność w działaniu, umiejętność komunikowania się, współdziałania, i negocjacji, podejmowania szybkich decyzji, dokładność, rzetelność, odporność na stres, samodzielność, zarządzanie czasem.Wiodące przedmioty nauczania:
przedmioty ogólnokształcące i przedmioty zawodowe w tym: podstawy ekonomii, rachunkowość, kadry i płace, analiza finansowa, systemy komputerowe w rachunkowości.Umiejętności absolwenta:
obsługiwanie systemów finansowo-księgowych, sporządzanie i kontrolowanie dokumentów księgowych, prowadzenie księgowości firmy, spraw kadrowo-płacowych, prowadzenie negocjacji, wykorzystywanie programów komputerowych, stosowanie narzędzi rachunkowości zarządczej.Możliwość kontynuacji edukacji:
absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie otrzymując tytuł technika rachunkowości. Możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych.Możliwość podjęcia pracy:
możesz pracować w działach finansowych (w księgowości), w działach kadrowo-płacowych we wszystkich podmiotach gospodarczych, bankach, instytucjach ubezpieczeniowych, urzędach skarbowych, urzędach administracji samorządowej, biurach rachunkowych.Technik rachunkowości jest kierunkiem atrakcyjnym i poszukiwanym na rynku pracy.
Zawód technik rachunkowości jest zawodem z wielkimi tradycjami i występuje niemal w każdym podmiocie gospodarczym. Technicy rachunkowości znajdują zatrudnienie w biurach rachunkowych, prywatnych przedsiębiorstwach, jednostkach finansów publicznych. Zawód ten wymaga od pracownika wysokich umiejętności, doświadczenia, szerokiego zakresu wiedzy z dziedziny ekonomii, finansów, systemu podatkowego oraz umiejętności analizowania zachodzących zmian w procesie gospodarowania.
Do najczęściej powierzanych im zadań należą prace związane z prowadzeniem spraw księgowo-rozliczeniowych oraz prowadzenie spraw kadrowo-płacowych. W trakcie wykonywania zadań na różnych stanowiskach pracy mogą wykonywać czynności zawodowe obejmujące prace planistyczne, analityczne i sprawozdawcze, prowadzenie różnych ewidencji ilościowo-wartościowych, rozliczanie transakcji, prowadzenie ewidencji podatkowej, prowadzenie ewidencji rachunkowej, obliczanie podatków, naliczanie wynagrodzeń i sporządzanie list płac, prowadzenie rozliczeń z kontrahentami i instytucjami, w tym również z tytułu podatków. W powyższych pracach nieodzowne staje się stosowanie urządzeń techniki biurowej oraz wykorzystanie różnych aplikacji komputerowych.
Ze względu na wszechstronne przygotowanie zawód technik rachunkowości jest zawodem uniwersalnym i masowym, co stwarza dodatkowe możliwości zatrudnienia absolwentów w tym zawodzie. Ponadto absolwent technikum rachunkowości jest wyposażony we wszystkie kompetencje niezbędne do prowadzenia własnej działalności. Zapotrzebowanie na pracowników z kwalifikacjami technika rachunkowości jest bardzo duże. Wynika to z przeobrażeń gospodarczych w naszym kraju i zainteresowania Unii Europejskiej tworzeniem małych i średnich podmiotów gospodarczych na polskim rynku.
W Technikum Ekonomicznym młodzież uczy się języka angielskiego i języka niemieckiego.
W rekrutacji do Technikum Ekonomicznego pod uwagę brane są oceny z:
- języka polskiego
- matematyki;
- języka obcego (punktowana jest oceny wyższa z języków obcych na świadectwie);
- informatyki.
W postępowaniu rekrutacyjnym punkty są przyznawana według następującego schematu:
I. Max. 100 punktów za wyniki egzaminu ósmoklasisty
1) z języka polskiego – wynik przedstawiony w % pomnożony przez 0,35 – maks.35 punktów,
2) z matematyki – wynik przedstawiony w % pomnożony przez 0,35 – maks.35 punktów,
3) z języka obcego nowożytnego – wynik przedstawiony w % pomnożony przez 0,30 – maks.30 punktów.
II. Max. 72 punkty za oceny z języka polskiego, języka angielskiego lub niemieckiego, matematyki, informatyki, uzyskanych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, naliczane wg schematu:
- celujący 18 punktów
- bardzo dobry 17 punktów
- dobry 14 punktów
- dostateczny 8 punktów
- dopuszczający 2 punkty
III. 7 punktów za ukończenie szkoły podstawowej z wyróżnieniem
IV. Max. 18 punktów za szczególne osiągnięcia kandydat uzyskuje dodatkowe punkty naliczane wg schematu:
1) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień:
a) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego - przyznaje się 10 punktów,
b) tytułu laureata konkursu tematycznego albo interdyscyplinarnego - przyznaje się 7 punktów,
c) tytułu finalisty konkursu tematycznego albo interdyscyplinarnego - przyznaje się 5 punktów;
2) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu międzynarodowym albo ogólnopolskim, przeprowadzanym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230), zwanej dalej "ustawą o systemie oświaty":
a) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego - przyznaje się 10 punktów,
b) tytułu laureata konkursu interdyscyplinarnego - przyznaje się 7 punktów,
c) tytułu finalisty konkursu interdyscyplinarnego - przyznaje się 5 punktów;
3) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
a) dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego - przyznaje się 10 punktów,
b) dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - przyznaje się 7 punktów,
c) dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - przyznaje się 5 punktów,
d) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego - przyznaje się 7 punktów,
e) tytułu laureata konkursu tematycznego albo interdyscyplinarnego - przyznaje się 5 punktów,
f) tytułu finalisty konkursu tematycznego albo interdyscyplinarnego - przyznaje się 3 punkty;
4) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim, przeprowadzanym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty:
a) dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego - przyznaje się 10 punktów,
b) dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu interdyscyplinarnego - przyznaje się 7 punktów,
c) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego - przyznaje się 7 punktów,
d) tytułu laureata konkursu interdyscyplinarnego - przyznaje się 5 punktów;
5) uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt 1-4, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:
a) międzynarodowym - przyznaje się 4 punkty,
b) krajowym - przyznaje się 3 punkty,
c) wojewódzkim - przyznaje się 2 punkty,
d) powiatowym - przyznaje się 1 punkt.
W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia w tych zawodach – max 18 punktów.
V. Max. 3 punkty za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu oraz za działalność w PTTK i aktywność żeglarską
Aby kandydat mógł otrzymać punkty za osiągnięcie, musi ono zostać wpisane na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia.