• Absolwenci

• Filipinki

W latach 60-tych znała je cała Polska. Wszyscy wiedzieli, że są ze Szczecina, zaś szczecinianie - że są uczennicami Technikum Handlowego przy ul. Sowińskiego 1. Na kilka lat nasza szkoła uzyskała wówczas przydomek "szkoły Filipinek".

Był rok 1959. Technikum Handlowe przygotowywało się właśnie do obchodów piętnastej rocznicy powstania szkoły. W ramach uroczystości jubileuszowych zaplanowano bogaty program artystyczny. Miał w nim również wystąpić chór szkolny liczący około 60 uczennic. Praca z tak dużym zespołem nie była jednak łatwa, dlatego też postanowiono stworzyć mniejszy, kilkuosobowy zespół wokalny, aby usprawnić przygotowanie programu. Ówczesny opiekun chóru, p. Jan Janikowski, wybrał więc grupę ośmiu uczennic, z którymi rozpoczął próby.I tak powstał zespół wokalny, który miał za kilka lat pod nazwą " Filipinki" zawojować krajowe listy przebojów.

W skład zespołu wchodziło początkowo 8, a później 7 uczennic. Były to Zofia Bogdanowicz, Niki Ikonomu, Elżbieta Klausz, Krystyna Pawlaczyk, Iwona Racz, Anna Sadowa, Krystyna Sadowska i Halina Sztejner.

Zespół amatorski przerodził się w zawodowy po bardzo udanym debiucie we wrześniu 1962 r. w radiowym konkursie "Mikrofon dla wszystkich". Od tej pory wszystko potoczyło się błyskawicznie.

W maju 1963 r. odbył się oficjalny "chrzest" zespołu w redakcji dwutygodnika "Filipinka", a już w sierpniu tego roku dziewczęta wystąpiły po raz pierwszy za granicą, w Szwecji.Po raz ostatni zespół, już jako kwartet pod nazwą Nowe Filipinki 72, wystąpił na festiwalu sopockim w 1972 r. Było to ostateczne pożegnanie się Filipinek z estradą.

Pozostały jednak ich piosenki, lekkie i melodyjne, wykonane z niekłamanym wdziękiem. Nawet po latach słucha się z przyjemnością "Batumi", "Filipinki - to my", "Bal Arlekina". A w "szkole Filipinek" co roku w czerwcu, na uroczystości pożegnania klas maturalnych, rozbrzmiewa niezmiennie "Do widzenia Profesorze".

opracowała Pani Grażyna Dąbrowska
          fragment książki pt. "60 lat Zespołu Szkół Nr 3 w Szczecinie"

15 listopada 2013 roku gościliśmy w naszej szkole niezwykłych gości - nasze FILIPINKI w składzie: Zofia Bogdanowicz, Niki Ikonomu, Iwona Racz, Anna Sadowa, Halina Sztejner, autora książki „FILIPINKI TO MY”  Marcina Szczygielskiego, wydawcę książki  Tomasza Raczka oraz nauczycieli FILIPINEK -  panią profesor Bożenę Żywczak i pana profesora Franciszka Nowaka.

Panie były niezwykle wzruszone odwiedzając szkołę, w której zaczęła się ich wyjątkowa przygoda z piosenką trwająca kilkanaście lat.

Uczniowie przygotowali niespodzianki muzyczne, m.in. utwór „Parasolki” w wersji hiphopowej  w wykonaniu Patryka i Roberta  z klasy II L oraz  „Walentynę twist” w konwencji beat boxu  w wykonaniu  Roberta  z II G i Piotra z III L. Piosenkę „Serwus, panie chief” pięknie zaśpiewała Klaudia i koleżanki  z klasy IG/R.

Sądząc po oklaskach występy bardzo się podobały zarówno gościom, jak i gospodarzom.

Młodzież miała niezwykłą okazję spotkać się z  naszymi absolwentkami, które zna cała Polska.

Na koniec spotkania  uczniowie i nauczyciele z książkami, zdjęciami ustawili się  w kolejce po autografy.

Długo będziemy pamiętać tę niecodzienną wizytę.

Ankieta absolwenta

Prosimy o wypełnienie i przesłanie ankiety

Imię: *opcjonalnie
          Nazwisko: *opcjonalnie
          Płeć: kobieta  mężczyzna
          Rok ukończenia szkoły:
          Typ szkoły:
          Klasa:
          Miejsce zamieszkania:
          Czy podjął Pan/i dalsze kształcenie po ukończeniu naszej szkoły? taknie
          Jeśli tak to w jakiej szkole?
          Jeżeli tak to w jakim trybie?
          Czy podjęty kierunek kształcenia był zgodny lub zbliżony do specjalności ukończonej w naszej szkole? taknie
          Jeżeli tak to jaki kierunek?
          Jeżeli nie to jaki kierunek?
          Czy ukończył Pan/i podjętą formę edukacyjną? taknie
          Czy podjął/podjęła Pan/i pracę?
          Jeżeli podjął/podjęła Pan/i pracę to gdzie?
          Czy była to praca:
          Jeżeli podjął Pan/i pracę to czy pracuje Pan/i do dzisiaj? taknie
          Czy pełnił/a Pan/i funkcje kierownicze? taknie
          Jeżeli tak to jakie?
          Czy zmieniał Pan/i pracę? taknie
          Jeżeli tak, to co było powodem zmiany pracy?
          Co uważa Pan/i za swoje osiągnięcie zawodowe?
          Jakie umiejętności społeczne pomocne w dalszej nauce i pracy, funkcjonowaniu społecznym i pełnieniu ról wyniósł/wyniosła Pan/i z naszej szkoły? Komunikatywność
          Otwartość
          Mobilność
           Umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach
           Umiejetność pracy w zespole
           Tolerancja
           Rozwijanie własnych zainteresowań i uzdolnień
           Wrażliwość na problemy cywilizacyjne i spoleczne
           Budowanie i wzmacnianie własnego systemu wartości
           Przedsiębiorczość
           Umiejętności adaptacyjne
           Inne
          Jakie umiejętności zawodowe przydatne w dalszej nauce i pracy, wyniósł Pan/i z naszej szkoły? Obsługa komputera
          Znajomość języka obcego
          Etykę zawodową
           Umiejętności techniczne
           Inne
          Dziękujemy za poświęcony nam czas. Prosimy o przesłanie ankiety.