Historia szkoły Dyrekcja szkoły Nauczyciele Pedagog Biblioteka Absolwenci Publikacje Wydarzenia Staże

Historia szkoły

"Ekonomik Nr 1", a obecnie Zespół Szkół Nr 3, to jedna z najstarszych szkół na Pomorzu Zachodnim. Historię szkoły rozpoczęła w 1945 r. praca kilku entuzjastów, a wśród nich pierwszego dyrektora, Wiktora Kędzierskiego. Jeden z absolwentów z 1946 r., p. Tadeusz Żywczak, tak wspomina swoje pierwsze spotkanie ze szkołą: "Wszedłem do opustoszałego budynku. Czynnych było tylko kilka pomieszczeń. Okna częściowo zabite dyktą, a w części zakryte kawałkami szyb. Prowizoryczne umeblowanie. Budynek nieogrzewany. Powiedziano mi, gdzie urzęduje dyrektor. Był to człowiek [...] w płaszczu wojskowym, bardzo zajęty i zaaferowany. Mimo to przyjął mnie bardzo miło. Dyrektor Wiktor Kędzierski, bo on to był właśnie, zapewnił mnie, że szkoła będzie." I rzeczywiście, już 3 listopada 1945 r. w Miejskim Gimnazjum Kupieckim i Liceum Handlowym przy ul. Felczaka 26 zabrzmiał pierwszy dzwonek...

A oto, jak potoczyły się dalej losy szkoły:

• 1946 - zmiana nazwy na Państwowe Gimnazjum i Liceum Handlowe
  • 1947 - powstaje Państwowe Liceum Spółdzielcze dla Pracujących (późniejszy Wydział Wieczorowy
  • 1948 - zmiana nazwy na Państwowe Gimnazjum i Liceum Administracyjno-Handlowe
  • 1951 - po połączeniu z Liceum Spółdzielczym dla Dorosłych powstaje Państwowe Liceum Administracyjno-Gospodarcze
  • 1952 - zmiana nazwy na Technikum Handlowe Ministerstwa Handlu Wewnętrznego (później tylko: Technikum Handlowe)
  • 1956 - otwarcie Zasadniczej Szkoły Handlowej
  • 1957 - szkoła otrzymuje nową siedzibę przy ul. Sowińskiego 1, gdzie mieści się do dziś
  • 1958 - utworzenie Wydziału Zaocznego
  • 1959 - powstaje w naszej szkole popularny zespół wokalny "Filipinki"
  • 1967 - zmiana nazwy na Liceum Ekonomiczne Nr 1
  • 1968 - otwarcie Technikum Księgarskiego
  • 1970 - szkoła otrzymuje imię znanego ekonomisty prof. Oskara Langego
  • 1972 - otwarcie Liceum Zawodowego
  • 1974 - zmiana nazwy na Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 1 im. prof. Oskara Langego
  • 1988 - otwarcie Liceum Handlowego
  • 1998 - utworzenie Liceum Technicznego
  • 2002 - zostają utworzone klasy Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Profilowanego. Od tego roku szkoła nosi nazwę Zespół Szkół Nr 3 im. prof. Oskara Langego
  • 2004 - powstaje w naszej szkole przedsiębiorstwo symulacyjne "Sukces"